דף הבית >> אתרים >> תאטרון פרגוד

תאטרון פרגוד

בניין תאטרון פרגוד נמצא בפינת הרחובות ניסים בכר ובצלאל.
התאטרון נוסד בשנת 1969 על ידי אריה מרק ניצול שואה שעלה ארצה כנער באנית המעפילים "רפיח" שעלתה על שרטון ליד האי היווני סירנה וכל אנשיה נלקחו על ידי האנגלים למחנה מעצר בקפריסין.  בארץ הגיע במסגרת עלית הנוער לכפר חסידים ומאוחר יותר למד תיאטרון בבית ספר לתאטרון שהיה ברמת גן. את לימודי התאטרון המשיך מאוחר יותר בלונדון, וזאת לאחר שלמד באוניברסיטה העברית.
התאטרון פעל בתחילת דרכו ברחוב צפורי שבשכונת נחלת אחים והוא סיפק לתושבי האזור ולתושבי ירושלים מופעים בתחום התאטרון, קולנוע, ספרות ומוזיקה.  בשנת 1972 הגיע התאטרון לרחוב ניסים בכר לבניין ששימש בעבר כבית מרחץ "בריאות".
את הבית בנה יוחנן עזרא.  במקום שהיה בו לפני כן בור שפכים. הוא ניהל שם את בית המרחץ שלו בתקופה שלא היו בבתים מקלחות מסודרות ולכן המוסד היה מבוקש מאד.  בית המרחץ פעל עד אחרי קום המדינה וכאשר התחילו להכנס מקלחות לבתים הפסיקו לבוא אליו עד שניטש.  עד היום עוד ישנם שלטים דהויים שנשארו מאז פעל בית המרחץ.
כאשר הגיע אריה מרק לבניין הוא מצא אותו מלוכלך ומלא מים, ולקח לו שנה וחצי לשפץ אותו בעבודה עצמית, ולהכין אותו לתפקידו החדש.  את בור המים הפך לאולם הצגות ומעליו היה המשרד שלו ומקום מגוריו.
בבניין היו מופעים של ג'ז ורוק ובין האמנים שפעלו בו היו:  איש הג'ז דני גוטפריד, להקת הברירה הטבעית, חנוך רוזן, מאיר אריאל, אהוד בנאי, להקת אטרף,  סי היימן, דנה ברגר, להקת נושאי המגבעת, איגי וקסמן, להקת הדג נחש  ועוד ועוד רבים וטובים.
בשנת 1973 רכשה את המבנה חברת פרזות ורצתה להרוס את הבניין ורק בהתערבות ראש העיר טדי קולק נמנע הדבר.
בשנת 2000 שוב פעלה חברת פרזות כדי להרוס את המבנה ובשנת 2005 נסגר התאטרון לאחר שפניתו של אריה מרק לבית המשפט העליון לא הביאה לתוצאות.  עד 2012 לא נהרס הבית  אבל החלטה של העיריה קיימת להרוס את הבית.
 
 
טלפון: 052-350-8440
זכויות היוצרים באתר, לרבות תכנים, תמונות, וכל מידע ותוכן אחר, שייכות ל "אהבת ירושלים" - רפי כפיר.   אין לעשות שימוש בתכנים ללא רשות בכתב ומראש
המפות המוצגות באתר, מבוססות על Google Maps, משכך, עלולות להיות סטיות ואי דיוקים קלים בחלק מהמפות.
©