דף הבית >> שכונות >> שכונת משכנות ישראל

שכונת משכנות ישראל

שכונת משכנות ישראל נוסדה כמו אחותה שכונת אבן ישראל בשנת  1875 ואדמות שתי השכונות נקנו ביחד.  השכונה נמצאת בין הרחובות משכנות ושומרון היוצאים מרחוב אגריפס מול בניין כלל. שמה של השכונה נלקח מהפסוק:" מַה טֹּבוּ אֹהָלֶיךָ יַעֲקֹב מִשְׁכְּנֹתֶיךָ יִשְׂרָאֵל" (במדבר כ"ד ה').
התכנית המקורית היתה לבנות בתים עבור 140 משתכנים אבל בסופו של דבר היו רק 44 משתכנים ושאר הקרקע ניתנה לשכונה הסמוכה "מזכרת משה".
ומספר הרב משה נחמיה כהניו - ראש ישיבת עץ חיים, בספרו "שאלו שלום ירושלים":
"מול בנייני אבן ישראל הנזכרים, משוך לצד מערבית דרומית.שם החברה משכנות ישראל, נתייסדה גם כן בשנה הנזכרת תרל"ה (1875) מחבורה של 140 איש, ובמשך הזמן נבנו שם חמישה ועשרים בתים טובים ומהודרים, שני בורות מים, בית מדרש מפואר, מקוה מים, בית תנור לאפות.  הבתים עומדים במקום גבוה ונראים ממרחק.  האויר טוב וזך.  יהי ה' בעזרם לבנות כל עיר על תילה."
בשכונה גר הצדיק הירושלמי ר' אריה לוין – רב האסירים, ברחוב הנושא היום את שמו.  בחצר בה גר נוסדה ישיבה על שמו.  מול ביתו גר שלום צארום ממשפחה תימנית שעלתה בשנת 1882 מתימן.  בקומה שניה בביתו בית כנסת תימני בנוסח השאמי הדומה לנוסח הספרדי.
בשכונה יש איזור קטן ובו שכונה תימנית בשם "בתי גורל"  שהתאכלסה גם היא על ידי עולי תימן.  נמצא שם בית כנסת המכונה "בית כנסת גורל".
להרחבה מאמר באתר "אהבת ירושלים" : "שכונת משכנות ישראל"
שכונת "אבן ישראל" נמצאת באתר "אהבת ירושלים" תחת הכותרת - "סיור בנחלאות בירושלים"
 
טלפון: 052-350-8440
זכויות היוצרים באתר, לרבות תכנים, תמונות, וכל מידע ותוכן אחר, שייכות ל "אהבת ירושלים" - רפי כפיר.   אין לעשות שימוש בתכנים ללא רשות בכתב ומראש
המפות המוצגות באתר, מבוססות על Google Maps, משכך, עלולות להיות סטיות ואי דיוקים קלים בחלק מהמפות.
©