דף הבית >> שכונות >> שכונת מזכרת משה

שכונת מזכרת משה

השכונה נמצאת בין רחוב שומרון ובין רחוב מזכרת משה.  כאמור לעיל שכונת משכנות ישראל לא נבנתה במלואה ושכונת מזכרת משה הוקמה על השטח שלא נבנה.
כאשר מלאו למשה מונטיפיורי 90 שנה הוקמה קרן מזכרת משה ויהודית מונטיפיורי שלקחה על עצמה להנציח את השר ואת אשתו.  ויכוחים רבים היו סביב השאלה מה לעשות בכספים שנאספו ובסופו של דבר הוחלט להקים בירושלים שכונות שישאו את שמו של מונטיפיורי.  כך הוקמו 5 שכונות שהראשונה בהן היתה מזכרת משה. 
השכונה הוקמה בשנת 1883 מכספי הקרן והיו בה 83 בתים שנמכרו לדיירים במחירים נמוכים ובהלוואות לאורך זמן מטעם הקרן.  השכונה נראית בצורת ריבוע כאשר הבתים נבנו סביב חצר פנימית והם משמשים כעין חומה.
שלט גדול בכניסה לשכונה  מכוון שוק מחנה יהודה מנציח את מונטיפיורי. השכונה היתה עדתית ויועדה לאשכנזים.  בית הכנסת "ישמח משה" הוא הראשון בבתי הכנסת שבשכונה ונקבע שנוסח התפילה בו יהיה כמו בבית הכנסת "החורבה" בעיר העתיקה.   עד היום נוסח התפילה בבית כנסת זה הוא אשכנזי.  בית הכנסת שהוקם אחר כך – "חסד ורחמים" מראה את השינוי הדמוגרפי שחל משך השנים שכן הוא ספרדי.
בית הכנסת ישמח משה נמצא ברחוב מזכרת משה כלומר מצידה החיצוני של השכונה אבל החצר שלו פונה אל לב השכונה ושם היה סניף של ישיבת עץ חיים.  כיום פועל שם בית כנסת של חב"ד.
בשכונה פועל בית וינר שהוא מרכז מורשת וכן גלריה ברבור מורכבת מחמישה אמנים צעירים בוגרי בצלאל, שלקחו על עצמם את היוזמה להפעיל חלל פרויקטים עצמאי בירושלים. החלל משמש כמקום תצוגה של אמנות ואירועים תרבותיים שונים.
להרחבה מאמר באתר "אהבת ירושלים" : "שכונת מזכרת משה"
שכונת "מזכרת משה" נמצאת באתר "אהבת ירושלים" תחת הכותרת - "סיור בנחלאות בירושלים"
 
טלפון: 052-350-8440
זכויות היוצרים באתר, לרבות תכנים, תמונות, וכל מידע ותוכן אחר, שייכות ל "אהבת ירושלים" - רפי כפיר.   אין לעשות שימוש בתכנים ללא רשות בכתב ומראש
המפות המוצגות באתר, מבוססות על Google Maps, משכך, עלולות להיות סטיות ואי דיוקים קלים בחלק מהמפות.
©