דף הבית >> שכונות >> שכונת בית יעקב

שכונת בית יעקב

השכונה נמצאת ממערב לשוק מחנה יהודה ולרחוב בית יעקב ומדרום לרחוב יפו במרכזה סמטת דוד אבישר.
השכונה נוסדה בשנת 1877 ושמה בא לה מן הפסוק:
"כָּל הַנֶּפֶשׁ לְבֵית יַעֲקֹב הַבָּאָה מִצְרַיְמָה שִׁבְעִים" (בראשית מ"ו כ"ז) שכן הכוונה היתה לבנות 70 בתים.  למעשה בשנת היווסדה היתה השכונה הזו הכי קיצונית בירושלים,  ולכן העולים לירושלים ראו אותה ראשונה והיא קיבלה את פני המייחלים אליה.
את הקרקע בת 44,000 אמות רכש משה גראף מבריינסק מבן ציון ליאון - מאנשי מאה שערים שרצה להקים במקום מחצבות אבן, ויחד עם עוד חברים, שרובם היו אנשי מאה שערים,  רצו להקים שכונה ולשם כך יסדו חברה בשם "הרחבת הבונים".
אבל החברה התנהלה בכבדות ולאנשים לא היה כסף עבור הבתים ובסופו של דבר בא לעזרתם כולל הורדא שנתן הלוואה של 700 נפוליאונים.  אבל כאשר היו צריכים לפרוע את ההלואה לא היה להם מספיר כסף ולכן 10 דירות עברו לידי הכולל לצורך מגורי תלמידי חכמים שלו.  שורת הבתים בעלי הכיפות המופנים לרחוב יפו שייכת עד היום לכולל הורדנא.
במרכז השכונה הבית הכנסת שתרם יהודה לויטס מבירמינגהם שבאנגליה.  בחדרים ליד בית הכנסת שכנן סניף של ישיבת עץ חיים.  בשנות ה – 40 היתה שם ישיבה בשם "תורת ירושלים" ששימשה כמכינה לישיבת מרכז הרב.  בבית הכנסת רהיטים שייצר הנגר דוד כהן ובנו מנדל שגרו בשכונה.  דוד כהן קיבל מהמלך עבדללה הזמנה לייצר את רהיטי ארמונו בעמאן.  על קירות בית הכנסת ציורים פרי מכחולו של הצייר יצחק ב"ק.
מכיון שהיתה זו שכונה קיצונית היא סבלה מהתנפלויות שעלו גם בחיי אדם, ולהבדיל, היתה בעיה נוספת שקשורה למרחקה מהעיר העתיקה והיא האם היא כמו ירושלים ופורים חל  ב – ט"ו אדר או כמו המקומות האחרים בהם פורים חל  ב – י"ד.
להרחבה מאמר באתר "אהבת ירושלים" : "שכונת בית יעקב"
שכונת "בית יעקב" נמצאת באתר "אהבת ירושלים" תחת הכותרת - "סיור בנחלאות בירושלים"
 
טלפון: 052-350-8440
זכויות היוצרים באתר, לרבות תכנים, תמונות, וכל מידע ותוכן אחר, שייכות ל "אהבת ירושלים" - רפי כפיר.   אין לעשות שימוש בתכנים ללא רשות בכתב ומראש
המפות המוצגות באתר, מבוססות על Google Maps, משכך, עלולות להיות סטיות ואי דיוקים קלים בחלק מהמפות.
©