דף הבית >> שכונות >> שכונות כנסת ישראל א', ב' ג'

שכונות כנסת ישראל א', ב', ג'

יש בנחלאות 3 שכונות כנסת ישראל - א' ב' ו – ג'. שכונות אלה נבנו על ידי הועד הכללי כנסת ישראל .

במאה ה – 19 התפלגה העדה האשכנזית לעשרות כוללים שהם התארגנויות לפי מקומות מוצא כדי לקבל את כספי החלוקה ממקום מוצאם של אנשי הכולל.  בשנת 1873 החליטו אנשי הכוללים האשכנזים – הן הפרושים והן החסידים להקים ארגון גג עבור כולם שיפעל למען האינטרסים המשותפים שלהם.  שמו של האירגון "הועד הכללי כנסת ישראל".

בשנות ה – 90 של המאה ה – 19 התחילו הכוללים להפנות חלק מכספם על מנת לבנות בתים עבור ענייהם וכך עשה גם הועד הכללי כנסת ישראל והקים את שלש השכונות באזור הנחלאות.

כנסת ישראל א' נבנתה בשנת 1892 והיא נראית כשכונת חצר עלובה ודלה כאשר הבתים הם בני קומה אחת.  במרכז החצר בור המים וחבלי כביסה.  במרכז השכונה בית כנסת "בית רחל" שנתרם על ידי קלונימוס דייויס ממלבורן שבאוסטרליה על שם רעיתו רחל.
כנסת ישראל ב' נמצאת מדרומה של שכונת בתי ברוידא ליד רחוב הלבנון.
השכונה הוקמה בשנת 1908.  את הכסף לבנית 12 דירות תרם הנדיב שרגא פייביל יעקובזון .  הדירות יושכרו לתלמידי חכמים עניים וכספי השכירות יחולקו למוסדות צדקה וחסד.  על אחד הבתים יש שלט הנצחה שעליו נכתב: "אשר הקדישום הקדש עולמית לדור בהם עניים דוקא לומדי תורה ויראי ה'" מספרים שאחד מצאצאיו גילח את זקנו – דבר שהרגיז את יעקובזון ובשלט הוא למעשה מדיר אותו מהירושה."
גם שכונה זו היא שכונת חצר צרה וארוכה.
בבתי כנסת ישראל ב' היתה משך שנים מאפית המצות המפורסמת של הלפרין.

שכונת כנסת ישראל ג' נמצאת בין  הרחובות בצלאל, הנצי"ב, הלבנון ויזרעאל.
אבן הפינה לשכונה השלישית של כנסת ישראל נורתה בשנת 1925 בנוכחות הרב הראשי לא"י – הרב קוק.  התורמת העיקרית של הדירות היא רבקה ראטברג שתרמה לבתי כנסת ומוסדות צדקה וחסד רבים בירושלים.
גם שכונה זו בנויה כשכונת חצר.
להרחבה יש באתר "אהבת ירושלים" מאמר "שכונות כנסת ישראל א', ב' ו - ג'"
 
טלפון: 052-350-8440
זכויות היוצרים באתר, לרבות תכנים, תמונות, וכל מידע ותוכן אחר, שייכות ל "אהבת ירושלים" - רפי כפיר.   אין לעשות שימוש בתכנים ללא רשות בכתב ומראש
המפות המוצגות באתר, מבוססות על Google Maps, משכך, עלולות להיות סטיות ואי דיוקים קלים בחלק מהמפות.
©