דף הבית >> שכונות >> נחלת אחים

שכונת נחלת אחים

שכונת "נחלת אחים" נמצא מדרום לרחוב בצלאל באזור הרחובות - שבזי, אושא, טבריה, ציפורי, צפת שפרעם ונרקיס.
שכונת "נחלת אחים" הוקמה על ידי עולי תימן.   באזור ה"נחלאות" גרו תימנים בשכונת "בתי גורל" אבל גם בשכונות אחרות מוצאים אנו את בני העליה הזו.  בשכונה הסמוכה "נחלת ציון" היה ריכוז של עולי תימן וכאשר לא היה שם מקום חיפשו קברניטי העדה אתר נוסף להקמת שכונה בסמוך.  ההזדמנות הגיעה כאשר הרב ניסים אלישר – בנו של הרב יעקב שאול אלישר – הראשון לציון, החליט להנציח את בנו ירוחם שבתאי אלישר שנפטר בגיל צעיר והוא תרם קרקע לעדת התימנים כדי שיקימו בית עולים, תלמוד תורה ובית כנסת.  סביב אותו אתר רכשה העדה התימנית שטחים נוספים שהיוו את שכונת "נחלת אחים". 
העוסקים במלאכה היו הרב חיים שלמה עיראקי ויעיש נדאף.
אבן הפינה להקמת המבנה היתה ב – כ"ג תשרי תרפ"ד (1923).
תחילה נבנו בית העולים והתלמוד תורה ואחרי קום המדינה הוקם גם בית הכנסת בקומה שניה ונקרא "מקור חיים" על שמו של הרב חיים שלמה עיראקי.  היום פועל במקום בית כנסת "מעיינות" שמתפלליו ברובם אנגלוסכסים.
בשנת 1927 קנה המוכתר האורפלי יעקב שבתאי שתי שורות בתים והקים כעין שכונה קטנה בתוך "נחלת אחים ולה הוא קרא על שם אביו – "נחלת יעקב".
ראשוני המתנחלים באזורה היו כמובן מהעדה התימנית אבל משך הזמן הגיעו לשם גם מעדות אחרות כמו: אשכנזים, ספרדים, פרסים, בוכרים, גורג'ים, ג'רמוקלים, אורפלים, דיארבקלים, חלבים, קורדים, עירקים ועוד. 
בשנת 1939 היו בה כ – 2,000 נפש.
להרחבה מאמר באתר "אהבת ירושלים" – "שכונת נחלת אחים ובנותיה"
 
טלפון: 052-350-8440
זכויות היוצרים באתר, לרבות תכנים, תמונות, וכל מידע ותוכן אחר, שייכות ל "אהבת ירושלים" - רפי כפיר.   אין לעשות שימוש בתכנים ללא רשות בכתב ומראש
המפות המוצגות באתר, מבוססות על Google Maps, משכך, עלולות להיות סטיות ואי דיוקים קלים בחלק מהמפות.
©