דף הבית >> שכונות >> בתי סעידוף

בתי סעידוף

בתי סעידוף הם מבנה אחד ארוך לארכו של רחוב יפו ממערב לשכונת בית יעקב.  הוקם על ידי עולה אמיד מבוכרה בשם יצחק סעידוף.  למבנה שתי קומות כאשר בקומת קרקע היו בעיקר בתי מלאכה ובקומה שניה היו דירות מפוארות עד 3 – 4 חדרים.  בחצר היו בורות מים.
בפינה המזרחית פעל בית כנסת מפואר.
יצחק סעידוף רצה להוסיף למקום מקווה, ואף נסע לבוכרה לאסוף כסף.  בדרכו לשם נפטר.
על החיים במקום מספר יצחק כהן – בן אחותו של סעידןף שגר כאן:
"בביתנו היו 2.5 חדרים גדולים ובהם גרנו 6 ילדים וזוג הורים.  השירותים היו מחוץ לבית.  התרחצנו בפילה גדולה כשאת המים לאמבטיה חיממנו בפרימוס. כשרצו הנשים והגברים להתרחץ הם הלכו לבית מרחץ ברח' ניסים בכר הסמוך לשכונה.  לאחר מספר שנים בנו הדיירים שעלה בידם שרותים ומקלחות פרטיים בתוך דירתם.  כל השכנים חיו כמשפחה אחת גדולה ודאגו זה לזה, הרבו בביקור חולים וניחום אבלים.  את שעות הפנאי שלהם בילו השכנים בצוותא תוך כדי שיחת רעים, שתית קפה ומשחקי ששבש.  לעיתים היו אף מריבות , בעיקר על רקע טיפטוף מי כביסה מן הכביסה של הקומה העליונה לתוך הכביסה של דיירי הקומה התחתונה.  בדרך כלל לא היו גניבות ולא נעלו את דלתות הבתים.  עקרות הבית אפו את הלחם  בבית בתנור שהיה בחצר, ומאוחר יותר הם שלחו את הלחם ואת כל דברי המאפה למאפיה בשכונת בית יעקב הסמוכה..... החיים היו חיי צניעות והסתפקות במועט.  כל הדיירים היו דתיים ועם החתימה על חוזה השכירות של הדירה חויבו לחתום כי הם מתחייבים להתפלל מידי יום בבית הכנסת שנמצא בשכונה." (מתוך "בלב ירושלים" – אבן אור, ביבר)
משך השנים התמלאה כל החצר בבתי מלאכה, גרוטאות ולכלוך.  בשנים האחרונות פונו בתי המלאכה מהחצר, נבנה בית קומות יוקרתי במקומם והשטח שבין הבניין ההסטורי ורב הקומות החדש פותח כשטח הפתוח לציבור.
שכונת "בתי סעידוף" נמצאת באתר "אהבת ירושלים" תחת הכורת "סיור ברחוב יפו (5)"
 
טלפון: 052-350-8440
זכויות היוצרים באתר, לרבות תכנים, תמונות, וכל מידע ותוכן אחר, שייכות ל "אהבת ירושלים" - רפי כפיר.   אין לעשות שימוש בתכנים ללא רשות בכתב ומראש
המפות המוצגות באתר, מבוססות על Google Maps, משכך, עלולות להיות סטיות ואי דיוקים קלים בחלק מהמפות.
©