דף הבית >> שכונות >> בתי יעקובסון

בתי יעקובסון

בתי יעקובסון הם שני בתים שנמצאים בשכונת אוהל משה: האחד ברחוב אוהל משה 42 פינת רחוב הארז (המתנ"ס) והבית שלידו הנמצא ברחוב הארז 4.
בתי יעקובסון אינם שכונה במובן הקלסי של המילה, אלא שני בתים שנבנו על ידי אותו אדם, בסמיכות האחד אל השני.
שרגא פייבל יעקובסון איש ליטא התעשר במוסקבה מתעשיית הטקסטיל  ובשנת 1890 עלה ארצה עם אשתו ושני ילדיו בשיירה של "חובבי ציון" בראשות הרב שמואל מוהליבר.  את תחילת דרכו בארץ עשה במושבות ראשון לציון ורחובות והיה דמות דומיננטית בהקמת מושבות אלו.  בירושלים בנה דירות לעניים תלמידי חכמים ואת הכסף שקיבל הקדיש למוסדות תורה, צדקה וחסד.  הוא היה מעורב בבניית בתי ברוידא ובבניית שכונת כנסת ישראל ב'. את שני הבתים ברחוב הארז בנה בתחילת המאה העשרים כאשר הבית המזרחי משני הבתים המדוברים יועד לו ולמשפחתו והבית השני, שבו היו 4 דירות, יועד לתלמידי חכמים בשכירות וכסף השכירות הופנה גם הוא למוסדות תורה צדקה וחסד וכן לשמירת היורצייט שלו.  שלט בנושא זה נמצא על הבית.  בין הדרים בבית המערבי היו גם ראש ישיבת עץ חיים הרב איסר זלמן מלצר והרב חיים ברלין. יותר מאוחר גר בבית הרב אליהו פרדס – רבה של ירושלים ושלט בנושא זה נמצא בכניסה אל הבית.  כיום מתגוררות בבית משפחות חרדיות.
בבית השני ניהל הרב פרדס משנת 1930 ועד שנת 1952 בית ספר לבנות מטעם תנועת המזרחי.  בשנות ה – 70 היה בבית בית ספר ניסויי ובשנות ה – 80 אירח את הנוער העובד.  הגלגול הבא היה בית ספר הפתוח ואחריו נכנס אל הבית המתנ"ס המקומי שפועל בו עד עצם היום הזה.
 
טלפון: 052-350-8440
זכויות היוצרים באתר, לרבות תכנים, תמונות, וכל מידע ותוכן אחר, שייכות ל "אהבת ירושלים" - רפי כפיר.   אין לעשות שימוש בתכנים ללא רשות בכתב ומראש
המפות המוצגות באתר, מבוססות על Google Maps, משכך, עלולות להיות סטיות ואי דיוקים קלים בחלק מהמפות.
©