דף הבית >> אתרים >> בית ספר כי"ח (אליאנס)

בית ספר כי"ח (אליאנס)

כתובתו של בניין בית הספר למלאכה שלא קיים הוא רחוב יפו 97, ובמקומו הוקם בניין כלל.  מולו ברחוב כי"ח נמצא בניין בית הספר לתורה של כי"ח.
ניסיון ראשון להקים בית ספר מיסודה של חברת אליאנס היה בשנת 1867 בעיר העתיקה.  היוזם היה יוסף קריגר – היועץ היהודי של הפחה.  כמו גם לניסיונות אחרים בתחום כמו הקמת בית ספר למל או בית ספר דורש ציון, ההתנגדות של הקהילה האשכנזית בירושלים היתה חריפה.  כאשר הודח קריגר ממשרתו גם רעיון בית הספר נגנז.
בשנת 1879 נקנתה הקרקע שעליה יקום בית הספר מחוץ לחומות העיר העתיקה על ידי ליונל רוטשילד וסמואל מונטגיו חברי הועד של אליאנס בלונדון, ובשנת 1882 הוקם בית הספר על ידי ניסים בכר.  היה זה בית ספר לתורה ולמלאכה כלומר גם עיוני וגם מקצועי ולמדו בו גם נוצרים ומוסלמים.  שפת ההוראה העיקרית היתה צרפתית אבל לימדו בו גם עברית, והמורה המפורסם ביותר לעברית בבית הספר בתקופה מסוימת היה אליעזר בן יהודה.  בחלק המקצועי של בית הספר עבדו גם פועלים כלומר בית הספר גם ייצר מוצרים כדי להרויח והתלמידים שימשו כעין שוליות. בשיא גדלו עבדו במוסד 70 פועלים.
בין המקצועות היו  פיסול, עבודה בעץ, מתכת ופח, צורפות, חייטות וסנדלרות ועוד.... לימים הוקם ליד בית הספר בניין נוסף הנמצא עד היום בצומת הרחובות אגריפס וכי"ח והוא שימש כבית ספר לתורה והבניין הישן שימש כבית ספר למלאכה..
בשיא גדלו הכיל המוסד: בית ספר לתורה, בית ספר למלאכה, בית ספר לבנות וגן ילדים בהם למדו למעלה מ – 700 תלמידים.
בסוף שנות ה – 20 של המאה ה – 20 נסגר בית הספר והמבנה הושכר לבית היתומות ויינגרטן.
בשנת 1970 רכשה חברת כלל את השטח והקימה עליו בניין משרדים וחנויות בגובה 20 קומות.
בית הספר הישן נהרס והשריד היחיד שנשאר ממנו הוא שער הכניסה לחצר שהוצב בחלקו התחתון של בניין כלל בחלק הפונה לרחוב יפו.
להרחבה מאמר באתר "אהבת ירושלים": "בית ספר אליאנס (כי"ח – כל ישראל חברים)"
 
טלפון: 052-350-8440
זכויות היוצרים באתר, לרבות תכנים, תמונות, וכל מידע ותוכן אחר, שייכות ל "אהבת ירושלים" - רפי כפיר.   אין לעשות שימוש בתכנים ללא רשות בכתב ומראש
המפות המוצגות באתר, מבוססות על Google Maps, משכך, עלולות להיות סטיות ואי דיוקים קלים בחלק מהמפות.
©