דף הבית >> אתרים >> בית נבון

בית נבון

הבית נמצא ברחוב הנביאים 59 ובאשר לבונה ישנם חילוקי דעות.  בכל אופן הבית הגיע לידיו של יעקב פרוטיגר שליח המסיון מבזל לירושלים שדרכו ודרכם של חבריו להקים מסיון בירושלים נכשלה והוא הקים בנק.  פרוטיגר גר בבית מתחילת שנות ה – 70 של המאה ה – 19 ועד שנת 1885 והוא קרא לו בית מחניים על שם הפסוק " וַיֹּאמֶר יַעֲקֹב כַּאֲשֶׁר רָאָם מַחֲנֵה אֱלֹהִים זֶה וַיִּקְרָא שֵׁם הַמָּקוֹם הַהוּא מַחֲנָיִם (בראשית ל"ב ג'), שכן גם לו קוראים יעקב.  וכדי להבדיל בין בית זה  לבית בו התגורר אחר כך ברחוב שבטי ישראל שגם לו קרא "בית מחניים" , קןראים לו בית מחניים הראשון ולבית ברחוב שבטי ישראל קוראים בית מחניים השני.
הבית מרשים מאד ובנוי בצורה סימטרית.  במרכזו על הגג יש גגון ועל האגפים משני צידי הגגון יש כיפות.  את פינותיו מקשטים עמודונים,  והוא מחולק לרחבו מעל ידי פילסטרים (פילסטר (Pilaster) הוא רכיב בניין אדריכלי דמוי עמוד הצמוד לקיר או יוצא ממנו. מקורו של אלמנט זה הוא באדריכלות יוון העתיקה אך שימושו היה נפוץ בעיקר בבנייה הרומית - מתוך ויקיפדיה)
בשנת 1885 עבר הבית לידי יוסף נבון, שותפו של פרוטיגר, הידוע כמי שקיבל את הזיכיון לבנות את מסילת הרכבת מיפו לירושלים.  הוא גרה בבית עד שנת 1917.  בשנת 1934 עבר הבית לידי משפחת בנין – משפחה עשירה שהגיעה מעדן שהיו לה עוד נכסים באזור.
הרבה שנים עמד הבית ריק ובזמן האחרון יש בו מסעדות.
 להרחבה באתר "אהבת ירושלים" מאמר: "בית יוסף נבון ביי""
"בית נבון " נמצא ב - באתר "אהבת ירושלים" במסגרת - "סיור ברחוב הנביאים"
 
טלפון: 052-350-8440
זכויות היוצרים באתר, לרבות תכנים, תמונות, וכל מידע ותוכן אחר, שייכות ל "אהבת ירושלים" - רפי כפיר.   אין לעשות שימוש בתכנים ללא רשות בכתב ומראש
המפות המוצגות באתר, מבוססות על Google Maps, משכך, עלולות להיות סטיות ואי דיוקים קלים בחלק מהמפות.
©