דף הבית >> בתי כנסת >> בית כנסת נווה שלום

בית הכנסת נווה שלום

נמצא בשכונת משכנות ישראל ברחוב ר' אריה 21 מול ביתו של ר' אריה לוין.
בשטח שבין "משכנות ישראל" ו"בתי גורל" הוקם גוש קטן של בתים בשם סלאם דאר על שם הבונה.
בשנת תרמ"ב  עלו יהודים מתימן וגרו בכפר השילוח.  משפחות עיראקי וצרום יצאו משם והתישבו בשכונות: סלאם דאר, במשכנות ישראל ומזכרת משה.  את הבית ברחוב ר' אריה קנה אבי המשפחה יוסף שלום עיראקי. 
דירתו של הרב עיראקי היתה מורכבת ממבואה  ושני חדרים, כאשר חדר אחד שימש כבית כנסת.  מתחת לבית הכנסת נחצב בור מים. בשנת 1905 גילה הרב עיראקי בן אח אמיד שחי בהודו, הוא נסע אליו לגייס תרומה ואז בנה את הקומה השניה והעתיק אליה את בית הכנסת  ששמו היה "נווה שלום".
שלום צארום שהיה נכדו של יוסף שלום עיראקי, נולד בכפר השילוח בשנת תרנ"ג (1893) ומכיון שהוא התיתם מאביו בגיל צעיר גדל אצל סבו.  לימים גר שלום צרום בבית הזה.  שלום צארום למד צורפות בבית ספר "בצלאל" וגם היה סופר סתם.  את עבודתו כסופר סתם עשה בעזרת הנשים של בית הכנסת שבקומה השניה.  בין לבין כיהן שלום צארום כמוכתר השכונה וכעומד בראש הועד שלה.  בתור שכזה דאג לאספקת מים, היה אחראי על התנור ודאג לזיפות הדרכים ולשיפוצים בשכונה, כאשר הוא נושא ונותן עם פקידי העיריה וראש העיר ראג'יב נששיבי.  בית הכנסת המשיך לפעול בשנים אלה בנוסח התימני השאמי הדומה לנוסח הספרדי.  שלום צארום עצמו התחתן עם רבקה לוי הספרדיה.  כאשר נפטר בשנת 1976 מילא את מקומו בהחזקת בית הכנסת בנו – בכור סעדיה צארום וגם לעת זקנותו היה בא מידי שבת לבית הכנסת מביתו שבשכונת מעלות דפנה.  כאשר נפטר המשיך בית הכנסת לפעול בצורות שנות על ידי : חסידי חב"ד, מניין קרליבך ובית כנסת של הרב רז.
בזמן  כתיבת שורות אלו (תחילת 1915) בית הכנסת לא פעיל.
 
טלפון: 052-350-8440
זכויות היוצרים באתר, לרבות תכנים, תמונות, וכל מידע ותוכן אחר, שייכות ל "אהבת ירושלים" - רפי כפיר.   אין לעשות שימוש בתכנים ללא רשות בכתב ומראש
המפות המוצגות באתר, מבוססות על Google Maps, משכך, עלולות להיות סטיות ואי דיוקים קלים בחלק מהמפות.
©