דף הבית >> בתי כנסת >> בית כנסת חסד ורחמים

בית הכנסת חסד ורחמים

נמצא בכניסה לשכונת מזכרת משה ברחוב הכרמל.
מבנה בית הכנסת שימש כדירה בעלת שני חדרים וחצר  ובמשך השנים נמכר ובעליו החדשים הפכו את המבנה לבית מרזח.  על תחילתו של בית הכנסת מספרים שיום אחד נכנס אליו הקצב יצחק ארמוזה הניח על השולחן 10 לירות, כאשר סכום זה צריך היה להספיק עבור סילוק בית המרזח והקמת בית כנסת במקומו.  בית הכנסת הפך למרכז אגודת חסד ורחמים שנוסדה בעיר העתיקה על ידי משפחות ספרדיות בשנת 1925.  לאגודה זו היו : בית תמחוי, גן ילדים וקופת חולים בשם "מזור" שסיפקה שרות רפואי לנזקקים על ידי אנשי רפואה מתנדבים.
משך השנים אוחדו החדרים והחצר לאולם אחד ארוך.  בבית הכנסת קיר ועליו ציור של סמטת הכותל שנעשה על ידי הצייר א' נובק בשנות ה – 50. בשנות ה – 80 בנה האומן וינסטון דול חלונות ויטרז'ים ובהם נושאים כמו: חגי ישראל, כלי נגינה ומקומות קדושים.  בבית הכנסת גם עיטורים של 7 המינים. בכניסה אפשר לראות את סמלי 12  השבטים שעיצבה האמנית זהבה בנימין, וכן את מילות הפיוט "אשת חיל מי ימצא" שעיצב האומן חליל סעדה.  בשנת 1917 הוסיף האומן מאיר עמר ציורי תקרה המתארים את בריאת העולם.
מעניין מאד להגיע לבית הכנסת בשמחת תורה, אז נאספים רבים מבניה של השכונה בעבר ובהווה וחוגגים ברוב עם ושמחה את החג, תוך כדי שהם יוצאים מבית הכנסת ורוקדים עם ספרי התורה בסמטאות השכונה.
 
טלפון: 052-350-8440
זכויות היוצרים באתר, לרבות תכנים, תמונות, וכל מידע ותוכן אחר, שייכות ל "אהבת ירושלים" - רפי כפיר.   אין לעשות שימוש בתכנים ללא רשות בכתב ומראש
המפות המוצגות באתר, מבוססות על Google Maps, משכך, עלולות להיות סטיות ואי דיוקים קלים בחלק מהמפות.
©