דף הבית >> בתי כנסת >> בית כנסת זכות אהרן סילוירה

בית כנסת זכות אהרן סילוירה

בית הכנסת נמצא בשכונת מחנה יהודה ברחוב ולירו 25.
משפחת סילוירה היתה משפחת סוחרים עשירה מחלב. משפחה זו היתה ידועה גם בתמיכתה בתלמידי חכמים ובמוסדות צדקה וחסד.  בקהילתם הם כונו: "סניורים".
אחד מאחרוני הסניורים היה אהרן סילוירה שהחליט בשנת 1919 לעלות ארצה ולעסוק בה בתורה ובצדקה.  בירושלים הוא אכן פעל לפי תכניתו ובין שאר מעשיו לטובת הציבור הקים את בית הכנסת הזה בשכונת מחנה יהודה בבניין בו הוא גר מתוך מגמה שינציח אותו ואת אשתו שכן לא היו להם צאצאים.  בשנת 1925 הלך אהרן לבית עולמו,  שנה לאחר חנוכת בית הכנסת שהיתה בשנת 1924.  בית הכנסת נמצא בקומה שניה ושימש גם כבית מדרש ואילו החדרים בקומת קרקע נועדו לתלמידי חכמים שכיהנו כשליחי צבור בבית הכנסת.  נוסח התפילה היה כנהוג על ידי יהודי חלב.
בבית הכנסת פעלו לאורך השנים כמה ישיבות שהמפורסמת שבהן היא ישיבת פורת יוסף שגלתה מהעיר העתיקה בשנות ה – 30 ותלמידיה גלו ממקום למקום.  גם תלמידים מישיבות אשכנזיות כמו בריסק וגור למדו בבית הכנסת. גם שיעורים לילדים ניתנו בבית הכנסת במסגרת פרויקט שנקרא – "חנוך לנער".
מי ששמו נקשר מאד עם בית הכנסת היה השמש הותיק שלו – הרב דוד ציון לניאדו שכתב חיבור מקיף על רבני חלב וחכמיה במאות השנים האחרונות – חיבור ביבליוגרפי והסטורי מהמעלה הראשונה.
כיום מתפללים בבית הכנסת שחרית במניין מצומצם.  משך היום בית הכנסת בדרך כלל פתוח.
 
טלפון: 052-350-8440
זכויות היוצרים באתר, לרבות תכנים, תמונות, וכל מידע ותוכן אחר, שייכות ל "אהבת ירושלים" - רפי כפיר.   אין לעשות שימוש בתכנים ללא רשות בכתב ומראש
המפות המוצגות באתר, מבוססות על Google Maps, משכך, עלולות להיות סטיות ואי דיוקים קלים בחלק מהמפות.
©