דף הבית >> בתי כנסת >> בית כנסת זהרי חמה

בית כנסת זהרי חמה

נמצא ברחוב יפו 92.
את הבית בנה שמואל לעווי – חייט מאמריקה כדי שישמש מקום להכנסת אורחים.  הבית היה גבוה , בן 5 קומות כאשר את הקומה הרביעית הועיד לבית כנסת בו יתפללו "ותיקין" עם הנץ החמה בנוסח אשכנז.  לבית הכנסת קראו "זהרי חמה" צרוף הלקוח מתפילת הבוקר: "אל ברוך גדול דעה הכין ופעל זהרי חמה....". כדי לדעת מתי הנץ החמה תכנן לעווי להציב על הגג טס נחושת שינצנץ עם פגיעת קרני השמש הראשונות בו.  בסופו של דבר הטס לא הוצב, אבל על הגג היה מגדל תצפית קטן וכל בוקר נשלחו שני אנשים לבדוק מתי אפשר להתפלל.  השלב הבא היה בנית שעון שמש ואותו בנה האוטודידקט – איש מאה שערים – משה שפירא.  בקצה מוט השעה היה חריר שהשמש שעברה דרכו הראתה את השעה בעזרת נקודת אור.  השעון נחנך בשנת 1908. בשנת 1926 נוספו עוד שני שעונים קטנים: האחד שעון אירופאי רגיל והשני שעון ארץ ישראל בו מתחלף היום בשקיעה (ולא בחצות כמו בשעון האירופאי).  בשנת 1941 פרצה שריפה בבניין בחלקו העליון ובית הכנסת נשרף והשעונים התקלקלו.  בית הכנסת ירד אז לקומה הראשונה ואת השעונים שיפצה עירית ירושלים רק בשנת 1980.
שמואל לעווי היה הגבאי של ביית הכנסת וכשהוא נפטר בשנת 1922 מילא את מקומו בנו – משה אליהו לוי.  אחריו כיהנו בניו של משה אליהו – שמעון לוי ויהושע לייב לוי.  בן נוסף – אבא לוי גם הוא כיהן כגבאי והיה אחראי לשיפוץ חדר התפילה.  אבא לוי הכניס שינוי מעניין לפיו הנוסח לא יהיה קבוע אלא יקבע על ידי בעל התפילה.  אבא לוי מונצח בכניסה לבית הכנסת שנקראת "שער אבא לוי"
בין מתפללי בית הכנסת היו גם ר' אריה לוין ובנו הרב רפאל לוין.  כיום פועל בית הכנסת ומשרת את אנשי השוק ודיירי האזור כאשר לצד אולם בית הכנסת בקומה א' יש עוד 3 חדרים קטנים שגם בהם נערכות תפילות.  בקומה ב' יש שני חדרים שגם בהם מתפללים.
בקומה שלישית ישנה דירה בה משתמשים בני משפחת המייסד.
 
טלפון: 052-350-8440
זכויות היוצרים באתר, לרבות תכנים, תמונות, וכל מידע ותוכן אחר, שייכות ל "אהבת ירושלים" - רפי כפיר.   אין לעשות שימוש בתכנים ללא רשות בכתב ומראש
המפות המוצגות באתר, מבוססות על Google Maps, משכך, עלולות להיות סטיות ואי דיוקים קלים בחלק מהמפות.
©