דף הבית >> בתי כנסת >> בית כנסת גורל

בית כנסת גורל

בית הכנסת נמצא בשכונת בתי גורל ברחוב אבולעפיה 31. 
במקום הוקמה בשנת 1884 שכונה תימנית קטנה שנקראה "בתי גורל" על שם הגורל שקבע מי יזכה לדירה בשכונה ומי לא, וגם מי שזכה, היה זה לזמן קצוב בלבד.  בית הכנסת נקרא גם הוא על שם השכונה "בית כנסת גורל". בשכונה היו 13 בתים והוחלט שהדירה ה – 13 תשמש כבית כנסת.  נוסח התפילה בבית הכנסת נקבע כנוסח הבאלדי כלומר המקומי בתימן, לעומת הנוסח השאמי כלומר שם בארץ ישראל.  הנוסח הבאלדי  הוא הנוסח המקורי שהיה קיים בתימן לעומת הנוסח השאמי שהגיע לתימן במאה ה – 17 והוא דומה יותר לנוסח הספרדי.  בבית הכנסת הזה התפללו במשך כ – 25 שנה עד לתחילת המאה ה – 20 ואז המקום היה צר מהכיל.  הוחלט לבנות קומה שניה והתורם היה בן העדה יחיה בן שלום אלושקצ'י שהתנה את התרומה בזה שהוא יגור בקומה הראשונה שהתפנתה.
מכיון שבתרומה הזו לא היה די נוספו תורמים נוספים כמו האחים שלום וחיים טובי שהתנו את תרומתם בזה שהם ימונו לגזברים וחזנים.  תורם נוסף היה יוסף צבטאני שביקש שבמשך שנות חייו יאמרו לכבודו ברכת "מי שבירך" ולאחר מותו ישאו אחריו את תפילת ה"אשכבות".
משפחת טובי אכן ניהלה את בית הכנסת במשך שנים רבות ומכיון שהיתה זו משפחה אמידה, היא גם סייעה לו כלכלית
התורמים הללו מונצחים עד היום בשלטי הקדשה שנמצאים במבואה לבית הכנסת.  עוד מסופר בשלטי ההקדש על ישיבה שהוקמה בבית הכנסת בשנת 1936 ונקראה "ישיבת שלומנו" על שם 2 חכמים תימנים מפורסמים: המשורר ר' שלום שבזי והמקובל וראש ישיבת "בית אל" שברובע היהודי – ר' שלום שרעבי.
הסופר יעקב יהושע מספר גם על תלמוד תורה תימני שפעל שם.
בית הכנסת פועל עד היום ושומר על הנוסח הבלאדי של התפילה, ואין צריך לומר שמתפלליו הם יהודים תימנים.
 
טלפון: 052-350-8440
זכויות היוצרים באתר, לרבות תכנים, תמונות, וכל מידע ותוכן אחר, שייכות ל "אהבת ירושלים" - רפי כפיר.   אין לעשות שימוש בתכנים ללא רשות בכתב ומראש
המפות המוצגות באתר, מבוססות על Google Maps, משכך, עלולות להיות סטיות ואי דיוקים קלים בחלק מהמפות.
©