דף הבית >> בתי כנסת >> בית כנסת בית שלמה

בית הכנסת בית שלמה

נמצא בשכונת שערי צדק ברחוב אלפנדרי 11.
העולים הראשונים מבולגריה הגיעו ארצה בשנת 1878 והקימו אז את בית הכנסת הראשון של יהודי בולגריה שנקרא "בית הכנסת של מר ישעיהג'י" - כינויו של הגביר המיסד ישעיה בכר שמואל.  בית הכנסת היה בפינת הרחובות משגב לדך והשלשלת סמוך לכותל המערבי ומן הגג שלו היה אפשר גם לצפות אליו.  הנתונים האלה הפכו את בית הכנסת לבעל משיכה רב למתפללים ולתיירים.
שמואל בן חזקיה טאג'יר עלה אף הוא מבולגריה ובשנת 1890 נשא לאשה את ביתו של ישעיהג'י.  לימים עלה גם אחיו של שמואל – שלמה, שרכש מגרש בשכונת שערי צדק בשנת 1892 הקים בה בית כנסת, על פי נוסח יהודי בולגריה, בצמוד לבית המשפחה.  הגבאי היה שלמה טאג'יר עד שנפטר בתאונה כאשר נפל מסולם בבית הכנסת עצמו.  בני משפחתו ממשיכים להחזיק את המקום עד היום והם אלה שהעניקו לבית הכנסת את שמו – "בית שלמה". בשנת 1893 הוקמה במקום ישיבה בשם "נווה צדק" מכספו של שמואל פרחי שאף שלח ספרים עבורה מסופיה.  ישיבה זו נסגרה בתחילת המאה ה – 20.  בימות השבוע פועל כיום במקום כולל, שלא קשור לעדה הבולגרית, שגם מתפלל שם מנחה ובחורף גם ערבית,  אבל בשבתות שוב חוזר בית הכנסת לאופיו השכונתי הקטן, אמנם לא בנוסח יהודי בולגריה, אלא בנוסח ספרדי - ירושלמי.
 
טלפון: 052-350-8440
זכויות היוצרים באתר, לרבות תכנים, תמונות, וכל מידע ותוכן אחר, שייכות ל "אהבת ירושלים" - רפי כפיר.   אין לעשות שימוש בתכנים ללא רשות בכתב ומראש
המפות המוצגות באתר, מבוססות על Google Maps, משכך, עלולות להיות סטיות ואי דיוקים קלים בחלק מהמפות.
©