דף הבית >> אתרים >> בית זהרי חמה

בית זהרי חמה

זהרי חמה הוא שמו בית כנסת שנמצא ברחוב יפו 92 בבית שעליו נמצא שעון השמש המפורסם בירושלים.
היזם הוא שמואל לוי – חייט מאמריקה, שהחליט לבנות בירושלים בית הכנסת אורחים למבקרים וליהודים הבאים להתגורר בירושלים, לתקופת ההתארגנות שלהם. לבית שהקים קרא "תפארת ציון וירושלים".
את הבית התחיל לבנות בשנת 1905 והיו בו 4 קומות ועליה מעץ.  בקומה עליונה היה בית כנסת בשם "זהרי חמה", כאשר השם לקוח מתפילת שחרית:   "אל ברוך גדול דעה, הכין ופעל זהרי חמה", והוא נתן את שמו לכל הבית.  על הגג תוכנן לשים טס נחושת שיבהיק בקרניה הראשונות של השמש וכך ידעו יושבי בית הכנסת מתי להתפלל "ותיקין" שהיא תפילת שחרית עם הנץ החמה.  בסופו של דבר לקראת סיום הבניה בשנת 1908 הוקמו שעוני השמש.
בקומות התחתונות היה כאמור בית הכנסת אורחים כאשר מעל המיטות היו שלטים המוקירים תודה לתורמים שלהן.  כן היה בבית בית תבשיל בו נמכרו ארוחות במחירי עלות.
בשנת 1925 אחרי רעידת אדמה ירד בית הכנסת לקומה תחתונה , שם הוא נמצא עד עצם היום הזה.  גם כיום מתפללים בו "ותיקין" ובמשך היום הוא כעין "שטיבלאך" בו נערכות תפילות בכמה חדרים.
שמואל לוי נפטר בשנת 1922 ואת מקומו בגבאות בית הכנסת מילא בנו ואחריו נכדיו.  אחד הנכדים - אבא לוי,  כיהן בבאות 15 שנה ודאג לשכלולו של המקום וגם הפך אותו לבית הכנסת המרכזי שפועל באזור השוק.  השער לבית הכנסת נקרא שער אבא לוי על שמו.
בשנת 1940 פרצה שריפה שכילתה את העליה ורק בשנת 1980 שיפצה עירית ירושלים את הבניין והשעונים.
את השעונים בנה משה שפירא – אוטודידקט, כאשר יש על הבית שלשה שעונים : שעון שמש ועוד שני שעונים רגילים לימות סגריר.  שעון השמש פועל לפי שעון א"י בו היום מתחיל בשקיעה, שעון שני הוא שעון אירופאי המוכר לנו כיום, והשעון השלישי פעל לפי שעון ערבי (12 בשעוננו הוא 6 ערבי.)
להרחבה מאמר באתר "אהבת ירושלים" : "שעוני שמש בירושלים"
"זהרי חמה" נמצאת באתר "אהבת ירושלים" במסגרת - "סיור ברחוב יפו (4)"
 
טלפון: 052-350-8440
זכויות היוצרים באתר, לרבות תכנים, תמונות, וכל מידע ותוכן אחר, שייכות ל "אהבת ירושלים" - רפי כפיר.   אין לעשות שימוש בתכנים ללא רשות בכתב ומראש
המפות המוצגות באתר, מבוססות על Google Maps, משכך, עלולות להיות סטיות ואי דיוקים קלים בחלק מהמפות.
©