דף הבית >> בתי כנסת >> בית אריה

בית אריה

הישיבה נמצאת בשכונת "משכנות ישראל" בביתו של ר' אריה לוין ברחוב ר' אריה פינת רחוב אבולעפיה 21. 
למעשה זו ישיבה שהקים ר' אריה עבור חתנו הרב אליעזר פלצ'ינסקי, ובנו – הרב בנימין רפאל לוין היה המשגיח בישיבה.  ר' אריה עצמו נתן שעורי מוסר במקום בימי חמישי.  המקום שימש ככולל כלומר התלמידים היו נשואים, ומהם תלמידי חכמים מובהקים.
בית המדרש הזה התפרסם בגלל גורל  הגר"א שנערך בו:
הדבר היה במלחמת השחרור ו – 35 בחורים נהרגו בדרכם לגוש עציון (שיירת ה – ל"ה).  שרידי גופותיהם הגיעו לקבורה בדצמבר 1950, שנה וחצי לאחר שנפלו, אבל רק 23 גופות זוהו ו – 12 גופות לא זוהו.  המשפחות פנו לרב פרנק והוא הציע שהזיהוי יהיה לפי גורל הגר"א כאשר המשימה תוטל על ר' אריה לוין.
ואכן ביום חמישי בלילה התאספו  אנשים בישיבה וביניהם ר' אריה לוין, חתנו הרב אהרון יעקובוביץ’, בנו הרב רפאל בנימין לוין וההורים השכולים – ראובן מס ויצחק דב הכהן פרסיץ.
הודלקו 12 נרות ונאמרו פרקי תהילים ואחר כך התחילו את הגורל עצמו.  השתמשו בספר תנ"ך עתיק ופתחו אותו באקראי ואחר כך עלעלו בו 7 פעמים ובעמוד שהגיעו צריך היה להיות רמז לשמו של אחד החללים.  כך עשו 11 פעמים עד שאיתרו את כל השמות והשם שנשאר כבר היה ברור.
כיום פועלת במקום ישיבת אברכים (מבוגרים).
 
טלפון: 052-350-8440
זכויות היוצרים באתר, לרבות תכנים, תמונות, וכל מידע ותוכן אחר, שייכות ל "אהבת ירושלים" - רפי כפיר.   אין לעשות שימוש בתכנים ללא רשות בכתב ומראש
המפות המוצגות באתר, מבוססות על Google Maps, משכך, עלולות להיות סטיות ואי דיוקים קלים בחלק מהמפות.
©