דף הבית >> שכונות >> אבן ישראל

שכונת אבן ישראל

שכונת אבן ישראל נמצאת בין רחוב יפו ואגריפס מתחת לבניין כלל.  היא נוסדה בשנת 1875 והיא אחת השכונות הותיקות ביותר בירושלים (שישית). שמה בא לה מהכוונה הראשונית לפיה בשכונה יהיו 53 בתים – בגימטריא – אבן, וכן מהפסוק הלקוח מברכת יעקב ליוסף : "מִידֵי אֲבִיר יַעֲקֹב מִשָּׁם רֹעֶה אֶבֶן יִשְׂרָאֵל" (בראשית מ"ט כ"ד).

השכונה נקראת "שכונת חברה" כלומר המתיישבים הם אלה שהקימו חברת בניה שבנתה את השכונה, והיוזמה היא של בני ירושלים ולא של נדבן שהגיע מבחוץ.

בין המייסדים אפשר למצוא גם את מייסדי שכונת החברה הראשונה – נחלת שבעה – יוסף ריבלין, ביניש סלנט ואריה לייב הורוביץ.
מבנה השכונה הוא כעין תיבה הסוגרת על חצר פנימית גדולה כאשר הבתים סביב החצר יוצרים כעין חומה.  במרכז החצר השרותים המשותפים לשכונה כמו בור המים, בור הביוב, חבלי כביסה וכד'.  מבנה דומה קיים גם בשכונות אחרות כמו : מאה שערים, מזכרת משה, בתי ויטנברג ועוד.

השכונה בשנותיה הראשונות לא התמלאה ועד 1882 נבנו רק 30 דירות. יותר מאוחר היתה בשכונה תנופת בניין ובתחילת המאה ה – 20 הגיעה ל – 150 משפחות.  משך הזמן השתנתה האוכלוסיה, ואם בתחילה השכונה היתה אמורה לאכלס רק אשכנזים הרי משך הזמן הגיעו אליה בני כל העדות, אבל עד היום בית הכנסת של השכונה – "בית צבי", הוא אשכנזי.

להרחבה מאמר באתר "אהבת ירושלים" : "שכונת אבן ישראל"
שכונת "אבן ישראל" נמצאת באתר "אהבת ירושלים" תחת הכותרת - "סיור בנחלאות בירושלים"
 
טלפון: 052-350-8440
זכויות היוצרים באתר, לרבות תכנים, תמונות, וכל מידע ותוכן אחר, שייכות ל "אהבת ירושלים" - רפי כפיר.   אין לעשות שימוש בתכנים ללא רשות בכתב ומראש
המפות המוצגות באתר, מבוססות על Google Maps, משכך, עלולות להיות סטיות ואי דיוקים קלים בחלק מהמפות.
©